Magazín webů - INTERAUKCE.CZ:

interaukce.czinteraukce.czinteraukce.czinteraukce.czRecenzent: Martianno
Napsáno: 01.06.2006
Přečteno:
Web: www.interaukce.cz
Celkové hodnocení: 65%
Druhá strana mince: Přimyslete si větší návštěvnost, a vše co z toho vyplývá... 90%Plusy: Funkčnost, Hladkost designu, Námět, Velice kvalitní technické zpracování
Mínusy: Hodně těžko byste zde něco prodali nebo sehnali co hledáte, neboť server má velice málo aktivních uživatelů
Dražby, smlouvání a dohadování o ceně zboží patřily k nakupování snad od samotných počátků civilizace. Nejeden chytrák již dokázal vyspekulovat fešného otroka třeba desetkrát levněji, než ho koupil jeho nedůvtipný soused obyčejně na trhu. A to měl vydražený otrok ještě čtyřikrát víc zubů a svalovec to byl, že měl místo břicha pekáč buchet. Na serveru Interaukce.cz pravděpodobně naolejovaného mouřenína neseženete, zato jiných věcí je zde, zdá se, jak máku.

Hned na úvod musím však s lítostí oznámit, že se nám letos toho máku urodilo asi jako pomerančů na Sibiři. Je to tak, zdání klame. Kategorií zde sice najdeme víc než dost, jsou však bohužel v drtivé většině prázdnější než bulharská státní pokladna. Máme tu opravdu všemožné skupiny a podskupiny komodit počínaje karavany, přes chirurgickou ocel a konče třeba potravinami. Tudíž, chcete-li výhodně prodat chleba s máslem, co jste nestihli dojíst ke snídani, není nic jednoduššího, než si založit vlastní aukci a alespoň trošku tak rozšířit místní sortiment.

Na druhou stranu pomineme-li tento zásadní (avšak časem snad vylepšitelný) nedostatek, zůstanou nám poměrně pěkné a plně funkční stránky. Vše zde pracuje tak, jak má a rozhodně se tu nikdo neztratí. Všechny důležité informace o vašich aukcích, stavu vašeho konta, aktuálně běžících dražbách, do kterých jste zapojeni, a tak dále, jsou buďto hned na očích nebo je lze snadno vyhledat. Design dává obecně přednost funkci před vzhledem, což považuji za velice správné. Přehlednosti a jednoduchosti je zde podřízeno prakticky vše. Snad jen to logo by si zasloužilo krapet víc fantazie.

Pro ty kdo nevědí, jak vlastně takové aukce na internetu probíhají, pokusím se princip alespoň částečně osvětlit. Tak předně se musíte zaregistrovat, ať již chcete dělat cokoli. Strana nakupujícího vlastně funguje podobně jako obyčejný internetový obchod s tím rozdílem, že cenu si určujete vy. Každá aukce má pevný předem daný čas, kdy končí a dál se již nedá přihazovat. Zboží získá samozřejmě ten, kdo nabídl do tohoto okamžiku nejvyšší částku . Údaj o tom, za jak dlouho ta která aukce končí a kolik je aktuální nejvyšší nabídka samozřejmě nesmí chybět. Pokud chcete něco prodávat, jednoduše zvolíte ve svém účtu možnost založit novou aukci a vyplníte potřebný formulář. Součástí tohoto formuláře jsou mimo jiné fotografie vámi nabízeného zboží, jeho popis, možnost zvolit si vyvolávací cenu, dobu, po kterou má aukce trvat a v neposlední řadě způsob platby, který preferujete. Následně stačí kliknout na tlačítko "Vytvořit aukci" a je hotovo. Dražba běží a vy můžete z pohodlí domova sledovat, jak ostatní uživatelé přihazují či nepřihazují ty malé kulaťoučké věci do vaší peněženky.

Jedinou větší nevýhodou tohoto systému je, že nikdy nemáte naprostou jistotu původu a stavu věci, kterou jste právě koupili. Tomu se snaží zabránit systém hodnocení uživatelů. Prodá-li tedy někdo někomu rozbitou nebo jinak znehodnocenou věc, hned mu naskáčou záporná hodnocení ostatních uživatelů a podvodník je znemožněn. Otázkou zůstává, nakolik se můžeme na tato hodnocení spolehnout.

Součástí webu je i poctivé fórum, kde se můžete na cokoli přeptat, či jen udělat reklamu na svoji aukci. Je zde samozřejmě i možnost fulltextového vyhledávání, které vám pomůže snadno nalézt poklady, po nichž prahnete.

Věčná škoda, že web trpí nízkou návštěvností, ale snad se to časem i díky vám zlepší. Technický potenciál určitě má, chybí jen ti lidé.Verdikt: Plně funkční snadno ovladatelný aukční server s pěkným uživatelským rozhraním, který bohužel prakticky nikdo nepoužívá, nikdo nic nekupuje ani neprodává. Nadějí projektu je snad fakt, že podobné webové záležitosti mívají tendenci se v určitém okamžiku najednou jakoby zázrakem začít řetězově rozrůstat a pak je jejich úspěch nezvratný. Nejtěžší je se do tohoto okamžiku dostat a to se zatím zjevně nedaří. Je také bohužel pravdou, že už i na českém internetu má tento server poměrně kvalitní ale hlavně zavedenou konkurenci, nemluvě o americkém gigantu E-bay, který předčí v tomto směru cokoli... konecDesign by Libor Kohel, Scanned by Topweby
Powered by Link Up