Magazín webů - SMARTMOBIL.NET:

Recenzent: Martianno
Napsáno: 24.03.2006
Přečteno:
Web: www.smartmobil.net
Celkové hodnocení: 80%Plusy: Design, Perfektně zvládnuté PHP, Množství článků, Živé forum, Drobečková navigace
Mínusy: Ošklivá část v zápatí s reklamami, Zdaleka není validní, Pro obyčejné smrtelníky nezajímavé
Tak venku, už zase padá sníh. Mušky, které vylétly ze svých zimních skrýší zase zmrzly a spadly na zem. Medvědi potřetí zamáčkli planě plašící budíky a budou spát, dokud jim někdo nekoupí nové. Protože ty staré, co je stále probouzely při náhodných oblevách uprostřed března, v rozčílení zničili jedním mocným úderem zmrzlými ponožkami. Jak tak o tom medvědi přemýšleli, než zdárně znovu na dlouhou dobu zabrali, asi si místo budíků koupí na jaře mobily. Budí to taky a je to hezčí. Přeci jen pokrok se zastavit nedá a mobil má dokonce už i ten retard zajíc. Připojí se na internet a po nějakém pěkném se poohlédnou, třeba jim ten trouba poradí nějakou zajímavou stránku. Ne že by byli medvědi v oblasti mobilů nějací vyjukaní zajíci, ale kdo se má v těch novinkách pořád orientovat, že? Jestli zajíc poradí špatně, sežerou ho, buhehehe. Ale to už medvědi zase spali...

Bohužel jedinou stránkou, kterou zajíc Bedřich o mobilech zná, je web SmartMobil.net . A my se ptáme, přežije Bedřich?

Právě na tuto otázku se Vám pokusím na následujících pár řádcích co nejlépe odpovědět, ale teď už k věci. SmartMobil je na první pohled moc pěkný web. Za podobný design by se nemusel stydět, žádný projekt podobného typu. Vše je vyvedeno v bílé až matně stříbrné, doplňované občasným zábleskem tmavě modré. Stránka je, jak již je dnes téměř standardem, jedním dlouhým centrovaným sloupcem se dvěma postraními menu a prostřední obsahovou částí. Vše je samozřejmě korunováno nahoře pěkným logem. U loga nebo snad lépe řečeno hlavičky webu bych se ještě na moment zastavil. Popravdě je to jedna z nejhezčích hlaviček, co jsem v poslední době viděl. Avšak není jen nejhezčí, zároveň je v ní na malinkatém prostoru umístěna většina základních ovládacích prvků, jako jsou odkazy na jednotlivé rubriky, možnost registrace/přihlášení, link na vyhledávání či FAQ. Vše je pěkně rozmístěno a tak nějak to tam prostě sedí. Malinkou výtku bych snad měl k odkazu na nastavení, který je napsán bílou barvou na bílé části obrázku, tudíž je dost špatně čitelný a dost nevkusně provedenému zápatí každé stránky, kde jsou umístěny reklamy, pageranky, TopList a podobně. Ale jinak paráda, zatím Bedřich žije.

A co druhý pohled? Je zde pro medvědy, prahnoucí po novinkách a posledních výstřelcích mobilní kultury, ta správná medová náplň? Hned na začátku vám mohu prozradit, že medu je zde vcelku dost, to jakou má chuť si ale pořádně rozebereme. A začněme hned třeba články. Musím poznamenat, že když jsem tak brouzdal velmi dobře roztřízenými články opravdu mě překvapilo jejich množství. Většina témat má ještě svá podtémata a ta svá podtémata a v nejposlednějším podtématu stejně naleznete hned několik článků na onu poměrně konkrétní oblast. Rozhodně se ale nemusíte bát, že se v záplavě článků ztratíte, web používá totiž takzvanou drobečkovou navigaci, kdy se vám v záhlaví zobrazuje v jaké kategorii se právě nacházíte a přes jaké jste se sem dostali. Tento prvek se samozřejmě opakuje na celém webu a je to velké plus. Neříkám, že by článků nemohlo být více, ale tato knihovna mi přijde dostačující. Články jsou od mnoha různých autorů, takže těžko nějak paušálně hodnotit jejich kvalitu, ale co jsem četl, to celkem šlo.Jen občas jsem narazil na nějaký opravdu odfláknutý článek o pár větách, ale je to autor od autora.

SmartMobil to ale nejsou jen články, pomineme-li samozřejmý download, ne příliš používaný Chat nebo sekci Web, kde se dozvíte podrobné informace o, "..hmm, no jak to říct.." webu, je zde zcela stěžejní Forum. Forum se může pochlubit několika desítkami aktivních členů, kteří mohou být Vám i medvědům velice prospěšní, pokud budete mít nějaký konkrétní dotaz. K tomu, že je forum "živé" jistě mnoho přispívá velice mazaný systém odměn, který známe třeba i z Warfora.cz, kdy za příspěvky do fora, ale třeba i za napsaný článek, můžete i něco málo vydělat. Tedy pokud napíšete do diskuse takových 15.000 příspěvků. Díky přehledného fulltextovému vyhledavači můžete snadno hledat v obsahu celého fóra i článků, takže najít přesně to co potřebujete by neměl být problém.

SmartMobil je dle mého soudu typický příklad stránky, založené na komunitě, už jen proto, že pro většinu činností, které zde můžete provozovat, je nutná registrace. Pokud jsou mobily vašim koníčkem, nemusíte moc váhat. Zaregistrujte se, čtěte články a tak dále.V případě, že jste nováčkem a jen hledáte jaký nový mobil si pořídit, asi bych vás poslal hledat štěstí jinam, i když i zde byste mohli leccos zajímavého zjistit. Jestli vás mobily vůbec neberou nebo jste jen obyčejným konzumentem nemá pro vás význam déle se zde zdržovat..

A co na to medvědi? SmartMobil a zajíc mají celkem štěstí , že nejsou zasednutí na validitu www prezentací a nezabije je občas nějaká ta gramatická nepřesnost. Jsou víceméně spokojeni , web má svoji kvalitu, je již zavedený a hodně bych se divil, kdyby se i nadále rychle nezkvalitňoval a nerozšiřoval svůj obsah. Vypadá to že Bedřichovi snědí pouze uši za pár drobností víceméně formálního rázu ...Verdikt: Kvalitní web, pro milovníky mobilních telefonů pro ty, kteří chtějí znát čerstvé novinky z ze světa těchto digitálních miláčků a pro ty, jenž chtějí své zkušenosti, rady a nápady sdílet s ostatními podobně založenými medvědy. konecDesign by Libor Kohel, Scanned by Topweby
Powered by Link Up