Magazín webů - SMARTMANIA.CZ:

smartmania.czsmartmania.czsmartmania.czsmartmania.czRecenzent: Martianno
Napsáno: 17.05.2006
Přečteno:
Web: www.smartmania.cz
Celkové hodnocení: 77%Plusy: Struktura webu, Kvalita článků, Drobečková navigace, Galerie, Poměrně úzké zaměření, Technická stránka
Mínusy: Nic moc design, Nezvýrazněné úvody v článcích
Pomalu ale jistě si všichni musíme zvykat na to, že z našich mobilů se nezadržitelně stávají digitální obludy ne nepodobné malému osobnímu počítači, který si budeme nosit neustále sebou, pomocí něhož budeme platit v obchodech, kontrolovat ratolesti ve škole, připojovat se na internet, hrát ty nejnáročnější hry, poslouchat hudbu, bavit se, seznamovat, rozvádět, sprchovat se a kdo ví co ještě... Již dnes je standardem nových chytrých kousků určitý druh operačního systému, který jsme ještě nedávno znali pouze ze solidnějších na stole postavených přístrojů. Tyto operační systémy spravují překvapivě velké množství různých aplikací, které je možno do mobilu snadno nahrávat nebo je zase mazat. Velice rychle se tím pádem rozvíjí nová softwarová odvětví specializující se na tyto programy pro mobily a PocketPC. Anglicky se telefon s takovým operačním systémem nazývá Smartphone a právě na tento druh mobilů i na PocketPC se zaměřuje dnes recenzovaný web SmartMania.cz.

Po naťukání adresy a stisku klávesy enter se dostáváme na bílo-modrou stránku, jakých jsme již viděli stovky možná tisíce. Takový krapet nemastný neslaný mi přišel místní design. Logo sestává pouze z velikého názvu webu. Barvy jsou jakoby vybledlé a možná až příliš nevýrazné. Na druhou stranu není to žádná katastrofa - prostě průměr. Ze strany ovládání je SmartMania opravdovou klasikou,vlastně není moc co popisovat. Jestli nesedíte u internetem vybaveného počítače poprvé v životě, rozhodně vás zde nic nepřekvapí, nic nebudete dlouho hledat a brouzdání po místním webu pro vás bude veskrze komfortní..

Na úvodní stránce je samozřejmě, jak je zvykem, výpis posledních novinek webu - nejnovější články, bleskovky, návody či recenze. Tím jsem vlastně vyjmenoval i hlavní obsah stránek. Každá z novinek, kterých je na hlavní stránce přesně patnáct, obsahuje krátkou anotaci (úryvek ze začátku celého článku) a malý ilustrační obrázek, díky kterému je orientace mezi novinkami o mnoho snazší a také s vyšší pravděpodobností narazíte na něco, co vás zaujme. Otevřel jsem tedy jeden z článků, které se mi na úvodní stránce nabízely a jal se číst. Poměrně záhy jsem narazil na malý problém. Když si totiž přečtete nejdřív anotaci , článek vás zaujme a potom si ho otevřete celý, nezjistíte vlastně, kde jste skončili, protože v plném článku není nijak zvýrazněno nebo vyznačeno, kam až dosahuje úryvek , jenž jste už jednou četli. Musíte tak buďto číst oněch pár řádků znova a nebo pracně hledat větu, u které jste skončili. Na většině stránek se tento problém řeší například zvětšením té části textu, která se nachází i v náhledu či nějaké barevné odlišení. Vím, že to není žádná pohroma, ale na druhou stranu mi to bylo docela protivné a dost to čtenáře obtěžuje. Co se týče kvality článků, byl jsem velmi spokojen. Texty jsou dobře napsané a čtivé, doplněné řadou ilustračních fotografií, které příjemně konkretizují získané informace. Ke článkům lze snadno připojit vlastní komentář, a to dokonce bez nutnosti se registrovat, což mě poměrně potěšilo.

Kromě tohoto "textového" obsahu můžete na SmartManii zabrousit třeba do downloadů, plných oněch výše zmíněných aplikací chytrých mobilních telefonů nebo pocketPC, na které je web také zaměřen.

Velice se mi líbilo zpracování zdejší galerie. Můžete totiž jednoduše zadat pomocí comboboxu (výsuvná nabídka) některý typ mobilu či jiného zařízení, který vás zajímá a systém vám vyhodí několik povedených fotek. Bohužel zde není moc úplná databáze, kde by se dalo najít téměř vše. Zatím se galerie omezuje na nějakých dvacet různých přístrojů, takže nabídka je značně omezena. Každopádně je to dobrá funkce a jestli ji autoři budou průběžně aktualizovat, může se z ní stát velice užitečná součást stránek. Velice podobným způsobem funguje taktéž místní katalog, v němž se vám kromě fotografie vámi zvoleného zařízení zobrazí i jeho poměrně podrobný a strukturovaný textový popis.

Závěrem by se patřilo ještě zmínit fórum, do kterého se můžete klidně přihlásit a řešit zde s ostatními nadšenci své mobilní problémy i radosti.Verdikt: Musím říci, že v průběhu psaní této recenze jsem postupně stále vylepšoval a vylepšoval svůj názor na SmartManii. Server může být velice kvalitní informační základnou pro člověka, který se o chytré mobily zajímá (a že se takových jistě najde spousta). Po technické stránce vše funguje, jak má a jak jsme zvyklí. Líbí se mi snaha autorů o komplexnost zpracování daného tématu, tak jen tak dál... konecDesign by Libor Kohel, Scanned by Topweby
Powered by Link Up